98 000 €54 m²

Satakunnankatu 30 LH, Keskusta, TampereLiiketila/myymälä

Velaton hinta
98 000 €
Hoitovastike
354,90 € / kk
Pinta-ala
54 m²
Kerros
1 / 2
Rakennusvuosi
1957
Toimitilan tyyppi
Liiketila
Kaupunginosa
Keskusta
Kaupunki
Tampere

Tämä liiketila sijaitsee erinomaisella paikalla Tampereen keskustassa, Tammerkosken alueella. Satakunnankadun suuret näyteikkunat tuovat runsaasti näkyvyyttä ja valoa tilaan, mikä tekee siitä houkuttelevan vaihtoehdon monenlaisille liiketoiminnoille.

Tilan kokonaispinta-ala on 94,5 m², ja se tarjoaa avaran ja ilmavan ympäristön korkeine kattoineen. Lämmitys hoituu kaukolämmöllä, mikä takaa kustannustehokkuuden ja mukavuuden ympäri vuoden.

Liikenneyhteydet ovat erinomaiset – lähellä on niin bussipysäkki, rautatieasema kuin raitiovaunupysäkkikin, mikä helpottaa asiakkaiden ja työntekijöiden liikkumista. Autohallissa on 18 autopaikkaa, mikä lisää tilan käytännöllisyyttä.

Kiinteistö on hyvin hoidettu, ja viime vuosina on tehty useita merkittäviä remontteja, kuten putkiremontti ja sähköremontti.

Tartu tilaisuuteen ja sijoita liiketilaan, joka yhdistää keskeisen sijainnin, näkyvyyden ja modernit mukavuudet. Tämä on loistava mahdollisuus kiinteistösijoittajalle, joka arvostaa Tampereen kasvavaa ja kehittyvää keskustaa.

Perustiedot

Sijainti
Satakunnankatu 30 LH, 33210 Tampere
Kaupunginosa
Keskusta
Kohdenumero
80475095
Kerros
1 / 2
Toimitilan tyyppi
Liiketila
Tilan pinta-ala
54 m²
Tontin pinta-ala
2 041,5 m²
Kokonaispinta-ala
94,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi. Toimitilojen pinta-alassa on ilmoitettu liiketilan/myymälän pinta-ala ja muiden tilojen pinta-alassa erillisinä osakkeina oleva varastotila VA 11 (kellarikerroksessa).

Edellä mainittu pinta-ala saattaa tämän ikäisessä kohteessa poiketa olennaisestikin huoneiston nykyisen ja rakentamisaikaisen mittaustapojen ja standardien mukaan laskettavasta pinta-alasta. Liiketilan ja varaston todellinen pinta-ala voi olla yhtiöjärjestyksessä, isännöitsijäntodistuksessa ja esitteessä mainittua pienempi tai suurempi.

Yhtiöjärjestyksen mukaan liikehuoneistojen pinta-alaan laskettu porrasaukon pinta-ala.
Tulevat remontit
Kunnossapitotarveselvityksen mukaan suunnitteilla 2025-2030: Liikesiiven näyteikkunoiden lasien uusiminen ja listoitus. Kylmäportaikkojen sisäpuolinen kunnostus. Lämmöntalteenoton toteuttaminen ja ilmanvaihdon optimointi. Lämmöntalteenoton vaatimat päivitykset ilmanvaihtoon. Sähköautojen latausinfran rakentaminen.
Tehdyt remontit
1991 Sokkellen pinnoitus 1993 Porraskäytävien maalaus 1993 Ilmahormien nuohous 1994 Tuuletusparvekkeiden kunnostus 1996-1997 Huoneistopaivekkeiden kunnostus 2001 Huoneistojen lkkunapielien ja parvekeovlen maalaus 2002 Autohallin turvallisuuden parantaminen 2005-2006 Putkiremontti (Sisältäen viemärit ja märkätilat) 2006 Sähköremontti 2007-2008 Liikesiiven ikkunoiden ja ulko-ovien uusiminen 2008 Ilmanvaihtokanavien puhdistus ja säätö 2008 Hissien peruskorjaus 2009 Kattokorjauksla kuntotarkastuksen pohjalta 2010 Tuuletusparvekkeiden kuntotutkimus 2012 Rappukäytävän ulkolevyjen uusiminen 2012 Lukkojen uusiminen 2012 Tuuletusparvekkeiden kunnostus 2014 Asuinrakennusten ja liikesiiven kattojen uusiminen 2015 Läpikulkutunnelin kunnostus 2015 Asuinrakennusten edustojen kiviosien uusiminen 2015 Paperinkeräysastioiden palokatos 2015 Ikkunoiden ja parvekeovien uusiminen 2018 llmanvaihtokanavien puhdistus ja säätö 2022 Huoneistoparvekkeiden korjaus 2024 Liikesiiven yläkäytävän ja rappukäytävän maalaus 2024 Vesimittarijärjestelmän saneeraus 2025 Palovaroittimien asennus

Velaton hinta
98 000 €
Myyntihinta
87 866,01 €
Neliöhinta
1 814,81 € / m²
Velkaosuus
10 133,99 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
354,90 € / kk
Pääomavastike
140,30 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
495,20 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Lisätietoja maksuista: Laajakaistamaksu 5,20 €/kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Hämeenpuisto 15
Rakennuksen tyyppi
Liiketila
Rakennusvuosi
1957
Huoneistojen lukumäärä
69
Liikehuoneistojen lukumäärä
21
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1957
Kerroksia
2
Energialuokka
Energiatodistuksen viimeinen voimassaolopäivä ollut 3.11.2025. Energialuokka ollut E2013.
Energiatodistus
Ei lain edellyttämää energiatodistusta
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen ilmanvaihto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
2 041,5 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Kalevan Isännöinti Oy, Jarkko Hirtolahti, jarkko.hirtolahti@kalevanisannointi.com
Kaavoitustiedot
Tampereen kaupunki
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki lähellä, juna-asema lähellä, sujuvat yhteydet omalla autolla, taksitolppa lähellä, raitiovaunupysäkki lähellä, kaupunkiliikenneyhteys ja hyvä kulkuyhteys

Pysäköintitilan kuvaus
Taloyhtiön autopaikat: Autopaikat ja autohallipaikat erillisinä osakkeina.
Yhteiset tilat
Kaapeli-tv, väestönsuoja, kellarikomero, urheiluvälinevarasto ja vinttikomero

Tekniset tiedot

Vesi ja jätevesi
Vesijohto: Kunnallisvesi.
Viemäröinti
Kunnallinen viemäriverkosto.