Koko kerroksen kattava ja huippumoderni, noin 650 m² toimistotila Sörnäisissä.
Helsingin Kallion Kaikukadulla sijaitseva toimitilakiinteistö Haiku yhdistää ainutlaatuisella tavalla menneen historiansa uuteen, moderniin tunnelmaan. Kunnianhimoisen peruskorjauksen läpikäyvä, omaa alkuperäistä tyyliään myös uudistettuna edustava kiinteistö luo sujuvan ja miellyttävän rytmin yritysten arjelle.
Kalasataman ja Keski-Pasilan alueiden kehittyessä lipuu Helsingin keskusta hiljalleen kohti pohjoista, Kallion kulttuurillisesti vivahteikasta kaupunginosaa. Toimitilakiinteistö Haiku sijaitsee Kallion sydämen rauhallisella sivulla osoitteessa Kaikukatu 3, Väinö Tannerin kentän vieressä ja samassa luovuutta henkivässä korttelissa Kuvataideakatemian ja Teatterikorkeakoulun kanssa.
Julkisen liikenteen keskeiset väylät, Hämeentie ja Sörnäisten rantatie, sivuavat Haikun korttelia. Kävelymatka Haikusta metroasemalle taittuu kymmenessä ja raitiovaunupysäkille viidessä minuutissa. Bussipysäkille ja kaupunkipyöräasemalle kävelee kiinteistön pihalta muutamassa minuutissa. Omalla autollaan liikkuva kurvaa Haikussa parkkiin kiinteistön alla olevaan lämpimään halliin, josta löytyy latausasemat myös sähkö- ja hybridiautoille.
Talon kellarikerroksessa on esteettömät suihku- ja pukutilat miehille ja naisille sekä kätevä kuivatushuone vaatteille. Polkupyöräparkit sijaitsevat pääoven vieressä rauhallisella sisäpihalla ja kellarikerroksen hallissa. Myös sähköpyörien akkujen lataus onnistuu.
Uudistuksen yhteydessä rakennettava sisäänkäyntilaajennus, puistomainen sisäpiha sekä lasiseinin avattavat alakerrokset tekevät Haikusta helposti lähestyttävän ja houkuttelevan sekä omintakeisella tavalla mielenkiintoisen. Haikun yleisten sisätilojen pintamateriaaleihin ja kalustuksiin, niiden väreihin, tekstuureihin ja muotoihin, on haettu innoitus japanilaista ja skandinaavista estetiikkaa harmonisesti yhdistelevästä japandi- tyylisuuntauksesta.