294 m²

Kuninkaankatu 21 TAMPERE, Keskusta, Tampere

Pinta-ala
294 m²
Toimitilan tyyppi
Toimistotila
Kaupunginosa
Keskusta
Kaupunki
Tampere

Kuninkaankatu 21 TAMPERE, 294m2, 3. kerros, Toimistotila

Vuokrattavissa 3. kerroksen 294 m2 toimistotila Tirkkosentalosta.

Arvorakennus Tampereen keskustassa

Kauppaneuvos Tirkkosen kauppahuoneensa liiketaloksi ja omaksi asunnokseen rakennuttama liiketalo on yksi Tampereen kauneimpia helmiä. Jugendtyylisen talon suunnittelivat arkkitehdit Lars Sonck ja Birger Federley.

Pikanttina yksityiskohtana katutason liiketiloissa on nähtävissä 1900-luvun alun huipputekniikkaa edustanut putkipostilaitteisto, joka on kuin taideteos itsessään. Kiinteistön arkkitehtuuri on täynnä huoliteltuja yksityiskohtia kuten seinäreliefejä, puuseppien taidokkaasti tekemiä kaiteita ja värikkäitä kakluuneja. Vuonna 1901 valmistunutta vanhaa osaa täydentää 1986 valmistunut laajennusosa ja 2010-luvulla katettu kaunis sisäpiha, jossa toimii mm. kahvila.

Talo sijaitsee Tampereen ytimessä vilkkaan kävelykadun varrella, sata metriä pääkatu Hämeenkadulta. Autopaikkoja löytyy omasta autohallista sekä lähellä olevasta pysäköintitalosta.

Perustiedot

Kaupunginosa
Keskusta
Toimitilan tyyppi
Toimistotila
Tilan pinta-ala
294 m²
Kokonaispinta-ala
294 m²
Linkit

Hinta

Vuokra/kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Rakennuksen tyyppi
Toimistotila
Rakennusvuoden lisätiedot
Vanha osa 1901, uusi osa 1986
Kunnan numero
837