545 m²

Kuninkaankatu 21, Tammerkoski, Tampere

Pinta-ala
545 m²
Kerros
4 / 5
Toimitilan tyyppi
Toimistotila
Kaupunginosa
Tammerkoski
Kaupunki
Tampere

Toimistotilaa Tampereen keskustan arvokiinteistöstä.

Kauppaneuvos Tirkkosen kauppahuoneensa liiketaloksi ja omaksi asunnokseen rakennuttama liiketalo on yksi Tampereen kauneimpia helmiä. Jugendtyylisen talon suunnittelivat arkkitehdit Lars Sonck ja Birger Federley.

545 m² usean huoneen toimisto sijaitsee kiinteistön 4. kerroksessa ja siihen kuuluvat omat wc- ja keittiötilat.

Pikanttina yksityiskohtana katutason liiketiloissa on nähtävissä 1900-luvun alun huipputekniikkaa edustanut putkipostilaitteisto, joka on kuin taideteos itsessään. Kiinteistön arkkitehtuuri on täynnä huoliteltuja yksityiskohtia kuten seinäreliefejä, puuseppien taidokkaasti tekemiä kaiteita ja värikkäitä kakluuneja. Vuonna 1901 valmistunutta vanhaa osaa täydentää 1986 valmistunut laajennusosa ja 2010-luvulla katettu kaunis sisäpiha, jossa toimii mm. kahvila.

Talo sijaitsee Tampereen ytimessä vilkkaan kävelykadun varrella, sata metriä pääkatu Hämeenkadulta. Autopaikkoja löytyy omasta autohallista sekä lähellä olevasta pysäköintitalosta.

Perustiedot

Sijainti
Kuninkaankatu 21, 33210 Tampere
Kaupunginosa
Tammerkoski
Kerros
4 / 5
Toimitilan tyyppi
Toimistotila
Tilan pinta-ala
545 m²
Kokonaispinta-ala
545 m²

Hinta

Vuokra/kk

Talon ja tontin tiedot

Rakennuksen tyyppi
Toimistotila
Kerroksia
5
Hissi
Kyllä
Energialuokka
Ei lain edellyttämää energiatodistusta